31 Ιαν 2023

Λαγός στη φτέρη έσειε κακό του κεφαλιού του

Σας ευχόμαστε χρονιά πολλά και καλή χρονιά!!

Η  Ανεξάρτητη Κίνηση προσπάθησε από την ίδρυση της να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων με  αξιοπρέπεια και ήθος. Έτσι λοιπόν έπραξε και τη χρονιά  που πριν λίγες  μέρες έκλεισε.

Η  Ανεξάρτητη Κίνηση με γνώμονα την αξιοπρέπεια και το ήθος  έκανε ένα βήμα εμπρός και ανέλαβε ευθύνες που δεν της αναλογούσαν. Προσπάθησε και κατάφερε σε συνεργασία με την Γεωργία Αγγελινά, τον Τηλέμαχο Λευθεριώτη και τον Κώστα Τσελέκη, να κλείσει όλα τα θέματα που ανέλαβε να διαχειριστεί  έπειτα από τις παραιτήσεις των  συνδικαλιστών των άλλων παρατάξεων.

Ορισμένες φορές  η ανάληψη  ευθυνών σου δείχνει το επίπεδο που μπορείς να φτάσεις, όπως επίσης να αναδείξει δεξιότητες που θα απελευθερώσουν δυνάμεις ικανές να διαμορφώσουν  ένα νέο, σύγχρονο, εργασιακό και  συλλογικό περιβάλλον.

Πιστεύουμε  ότι κάναμε ένα βήμα εμπρός ως άνθρωποι, ως εργαζόμενοι, ως  συνδικαλιστές και ως παράταξη, δοκιμάσαμε  τις  δυνατότητες μας  σε  αντίξοο και τοξικό περιβάλλον.

Στον  ένα  σχεδόν  χρόνο  που  είχαμε την  ευθύνη του προεδρείου και του συλλόγου υλοποιήθηκαν  όσα είχαμε  υποχρέωση να πετύχουμε. Δεν  σταματήσαμε  όμως  σε  αυτά. Τολμήσαμε να σπάσουμε στεγανά και προσθέσαμε νέες διαδικασίες που τις αναπτύξαμε   διεξοδικά στην γενική  συνέλευση.

Θέλουμε να ευχαριστήσουμε από καρδιάς τους συνδικαλιστές  των δυο παρατάξεων που παραιτήθηκαν  γιατί μας έδωσαν τη δυνατότητα να  δείξουμε  ότι τελικά  υπάρχει  διέξοδο  στα  αδιέξοδα που κάποιοι δημιούργησαν, τοποθετώντας τις προσωπικές τους  φιλοδοξίες  πάνω από το κοινό καλό των συναδέλφων.

Η ιστορία έχει δείξει ότι δεν υπάρχουν αναντικατάστατοι, απέδειξε  όμως  με περίσσιο τρόπο  την  ιδιοτέλεια της καρέκλας, της  σκοπιμότητας, του παρασκήνιου και τον  εθισμό της  εξουσίας  με  απώτερο σκοπό  τη συνέχιση της συν διοίκησης.

Πόσο  νυχτωμένοι  είναι…….

Κανείς πλέον δεν μπορεί να κρυφτεί  από την φράση δεν ήξερα, δεν γνώριζα, τώρα  είναι όλα  στο  φως και όχι στο σκοτάδι, το ποτάμι  δεν  γυρίζει πίσω  και  αυτό,  το γνωρίζουν  καλά.

Ο  σύλλογος γύρισε σελίδα, τέλος η ομηρία, ο φόβος, η αβεβαιότητα. Θα το  διαπιστώσετε από τις  10 Φλεβάρη και έπειτα. Γι’ αυτό  άλλωστε, έτρεξαν ασθμαίνοντας, ίσως  λόγω ηλικίας,  να ξαναπάρουν τις  καρέκλες  καθώς  αν  δεν τα πηγαίναμε καλά  θα μας  αφήναν να ξεφτιλιστούμε!!! Δυστυχώς όμως γι’  αυτούς τα καταφέραμε.

Είναι όμορφο συναίσθημα συνάδελφοι από άλλες παρατάξεις να σε σταματούν στο  διάδρομο και να σου δίνουν  συγχαρητήρια, αλλά  ακόμα πιο όμορφο είναι όταν  σου λένε  ότι  επιτέλους  είδαμε κάτι καινούργιο  κάτι   διαφορετικό  και  θέλουμε  να  συμμετέχουμε  και  εμείς με την υποψηφιότητα  μας. Να βάλουμε όλοι πλάτη σε ένα καινούργιο  σύλλογο  ανοικτό, δημοκρατικό, συμμετοχικό.

Για ένα πράγμα είμαστε σίγουροι, ότι η Ανεξάρτητη Κίνηση δεν θα σας γυρίσει την πλάτη ποτέ, δεν  θα προσβάλει  την  απόφαση, τη  βούληση του κυρίαρχου οργάνου  που  είναι η  Γενική Συνέλευση και η ψήφος των μελών.

Ανεξάρτητα από το πόσο μικρή ή μεγάλη  είναι η δύναμη της, θα αποτελεί  εγγυήτρια  δύναμη του συλλόγου και θα στέκεται σθεναρά απέναντι σε σκοπιμότητες και  ψευτοδιλήμματα που βάζουν ορισμένοι.

Σας καλούμε  να στηρίξετε  την  παράταξη μας καθώς οι προκλήσεις δεν σταματούν. Το νέο ΔΣ που θα  προκύψει  από τις  εκλογές έχει να διαχειριστεί και να  επιλύσει θετικά  κορυφαία  θέματα  όπως:

• Ø Ένταξη στο τακτικό  προσωπικό icap, actionline, γραμματείς  γραφείων  παραγωγής με διαφανείς όρους και διαδικασίες
  • Ø Τη νέα ΣΣΕ και  τον νέο Εσωτερικό Κανονισμό εργασίας
  • Ø Την  άμεση  κάλυψη  των  θέσεων  ευθύνης  που προέρχονται  από τις  εθελούσιες  εξόδους και οι οποίες, δυσχεραίνουν την  αποτελεσματικότητα  της  εταιρίας  προς τα δίκτυα  και τους πελάτες μας
  • Ø Αρμοδιότητες και ανάπτυξη των καταστημάτων

Ταυτόχρονα έχει όμως την  υποχρέωση:

• Ø Να διαφυλάξει το καλό κλίμα, το ήθος και την κουλτούρα της Εθνικής  Ασφαλιστικής
  • Ø Να  στηλιτεύσει  αλαζονικές  συμπεριφορές  που δεν  αρμόζουν  στην  κορυφαία  Ασφαλιστική  εταιρία  της  Χώρας και επιτέλους
  • Ø Όπως  ανέφερε ο Διευθύνων κος ROBERTGAUCIΤΟ  ΕΠΙΚΕΝΤΡΟ της  Εταιρίας  ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ  ΕΙΝΑΙ Ο Άνθρωπος

Η

Σ. Ε.

Υ/Γ

Το 2022  μάθαμε ότι η ηθική  είναι  à la carte.

Κρατά όσο εμείς  θέλουμε και επιθυμούμε, έχει να κάνει  με το εάν κάποιος  είναι  φίλος μας, μέλος μας, είναι στην κλίκα μας. Τότε  ξεχειλίζουμε  από ηθική. Όταν  όμως  έχει να κάνει με συνάδελφο που δεν ανήκει σε μας, στην ομάδα μας, στην κλίκα μας φοράμε  το άλλο  πρόσωπο, το σκληρό το απάνθρωπο και η ηθική πηγαίνει περίπατο ..

Συνεχίζεται …..