28 Φεβ 2018

Γιατί εμάς;

Γιατί αυτή η παράταξη έχει ιστορία συνυφασμένη με τις μεγάλες επιτυχίες που διαχρονικά έχει καταφέρει ο Σύλλογος και που όλοι μας απολαμβάνουμε σήμερα.

Γιατί δεν είμαστε απολιτίκ και δεν «πουλάμε» την ανεξαρτησία μας ως πανάκεια στους συναδέλφους. Έχουμε πολιτική άποψη για τα πράγματα και ταυτότητα ξεκάθαρη.

Γιατί το ψηφοδέλτιο της ΔΑΚΕ αποτελείται από ανθρώπους που συνδυάζουν την εμπειρία με την όρεξη, την ιστορία με το μέλλον και τον ρεαλισμό με το όραμα.

Γιατί στα θέματα που απασχολούν την Εταιρία έχουμε καθαρές θέσεις και δεν μετακινούμαστε ανάλογα με το ποιος είναι στην Κυβέρνηση και ποιος στη Διοίκηση.

Γιατί γνωρίζουμε πολύ καλά ότι όσο σκληρά κι αν αγωνίζεσαι να πετύχεις το σκοπό σου, αν ακολουθήσεις τον δρόμο του λαϊκισμού στο τέλος ο αγώνας σου, θα γυρίσει μπούμερανγκ.

Γιατί θεωρούμε χρέος μας να παρεμβαίνουμε κριτικά όπου θεωρούμε ότι η Διοίκηση λοξοδρομεί από τον κοινό στόχο, που δεν μπορεί να είναι άλλος από την ευημερία της Εταιρίας μας.

Γιατί για εμάς δεν υπάρχουν συνάδελφοι πολλών ταχυτήτων. Καταστήματα, Έδρα, συνάδελφοι στην ΕΤΕ και συνάδελφοι μέσω ICAP αποτελούν ένα ενιαίο σύνολο με κοινά προβλήματα που καλούμαστε να λύσουμε.

Γιατί πιστεύουμε στις δυνατότητες του προσωπικού αυτής της Εταιρίας και θα παλέψουμε τόσο για την κατάργηση της υφιστάμενης παγωμένης εξέλιξής του όσο και για το σταμάτημα αθρόων προσλήψεων «ειδικών» συμβούλων που το μόνο που προσφέρουν είναι να αλλοιώνουν την Ηγετική Εταιρική μας κουλτούρα.

Γιατί Σύλλογος για εμάς σημαίνει διεκδίκηση, αγωνιστικότητα, αποφασιστικότητα αλλά και διάλογος, αλληλεγγύη και ομαδικότητα.

Γιατί πιστεύουμε ότι έχουμε ανάγκη από αγώνες χωρίς δογματισμούς και ακρότητες, από πλήρη ενημέρωση χωρίς σκοτεινά σημεία κι από ένα Σύλλογο που θα προάγει με όλους τους δυνατούς τρόπους τη συνοχή των εργαζομένων.

Συνάδελφοι, η περίοδος που διανύουμε είναι ιδιαίτερα κρίσιμη και ζητάμε την δική σας υποστήριξη όχι για να διχάσουμε αλλά για να προσθέσουμε και τις δικές μας δυνάμεις στον κοινό μας σκοπό, την καλή πορεία της Εταιρίας και των Εργαζομένων της.

Οι υποψήφιοι της ΔΑΚΕ Εθνικής Ασφαλιστικής

ΑΛΕΞΑΝΔΡΗΣ ΕΥΘΥΜΙΟΣ Τμήμα Εξυπηρέτησης Συνεργατών (Θεσ/κη)

ΑΝΕΖΙΝΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ Τομέας Ανάπτυξης Εργασιών Δικτύου & Εξυπηρέτησης. Συνεργατών (Θεσ/κη)

ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ Τομέας Ανάληψης (U/W) (Ατομικών Ασφαλίσεων Ζωής & Υγείας)