20 Νοε 2002

ΥΠΟΘΕΣΗ ΜΑΚΡΑΣ ΠΝΟΗΣ

ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΕΤΑΙΡΙΑΣ

ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ ΣΙΣΣΥ (Σύλλογος)
ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ ΣΠΥΡΟΣ (Διεύθυνση Μεταφορών - Πλοίων)
ΕΡΜΕΙΔΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ (Υποκατάστημα Κεντρικό Θεσσαλονίκης)
ΚΟΛΛΙΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ (Σύλλογος)
ΛΕΥΘΕΡΙΩΤΗΣ ΣΠΥΡΟΣ (Γ.Σ.Ε.Ε.)
ΜΑΡΑΓΚΟΥΔΑΚΗΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ (Διεύθυνση Πωλήσεων - Κρήτη)
ΠΕΤΣΑΛΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ (Σύλλογος)
ΣΙΜΗΝΑ ΑΝΝΑ (Υποκατάστημα Κοζάνης)
ΤΟΜΠΟΥΛΙΔΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ (Κεντρικό Υποκατάστημα)

ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ Τ.Α.Π.Ε.

ΚΟΛΛΙΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ (Σύλλογος)
ΚΥΡΙΑΖΟΠΟΥΛΟΥ ΗΡΑ (Διεύθυνση Πωλήσεων)
ΜΟΥΛΙΝΟΣ ΚΩΣΤΑΣ (Ο.Α.Σ.Ε.)
ΜΠΟΥΡΑΣ ΚΩΣΤΑΣ (Διεύθυνση Ζωής και Υγείας)
ΝΤΙΝΑΣ ΒΑΙΟΣ (Σύλλογος)
ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΝΤΙΜΗ (Τ.Α.Π.Ε.)
ΠΕΤΣΑΛΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ (Σύλλογος)
ΤΣΑΚΩΝΙΑΤΗΣ ΝΙΚΟΣ (Διεύθυνση Ζωής και Υγείας)
ΦΛΕΒΑΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ (Διεύθυνση Επιθεώρησης)

ΣΤΟΧΕΥΟΥΜΕ:

-        Σε μια ισχυρή Εταιρία, με όραμα και προοπτική,
-        Σε ένα ισχυρό και ανεξάρτητο Ταμείο,
-        Σε έναν διεκδικητικό, αποτελεσματικό, πρωτοπόρο
και ενωτικό Σύλλογο Εργαζομένων.

ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΙΚΑΝΟΥΣ

Εμείς πιστεύουμε ότι οι εργαζόμενοι σ' αυτήν την Εταιρία μπορούν να επιλέξουν τους ικανότερους να τους εκπροσωπήσουν.

Με το Κοινό Ψηφοδέλτιο δεν χρειάζεται να θυσιάσουμε στο βωμό καμίας παράταξης, τους ικανούς που πρέπει να ασχοληθούν με τα προβλήματά μας.

Τώρα στο ίδιο ψηφοδέλτιο, στελέχη από το σύνολο των παρατάξεων βρίσκονται μαζί και δίνουν την δυνατότητα σε όλους μας, να κάνουμε την αξιολόγηση μας με κριτήριο τη γνώση, την εμπειρία, την αγωνιστικότητα και την πορεία τους τα προηγούμενα χρόνια.

Η συμμετοχή στο Διοικητικό Συμβούλιο της Εταιρίας με δύο εκπροσώπους μας, είναι μια κατάκτηση που ενισχύεται, όταν οι εκπρόσωποί μας έχουν την δυνατότητα να προβάλουν με σαφήνεια και ευθύνη τις αγωνίες τα οράματα και τα προβλήματα αυτής της Εταιρίας. Η διαχείριση των ζητημάτων της Εταιρίας δεν είναι εύκολη υπόθεση απαιτεί γνώσεις, εμπειρία και κύρος.

Στο ΤΑΠΕ οι δύο εκπρόσωποί μας που θα εκλεγούν, θα αποτελούν την πλειοψηφία του Διοικητικού Συμβουλίου του Ταμείου μαζί με τον εκπρόσωπο των συνταξιούχων.

Το Ταμείο μας για πρώτη φορά από την ίδρυσή του, κινδυνεύει να χάσει την αυτονομία του και την περιουσία που συγκέντρωσε με συνέπεια τα τελευταία 70 χρόνια.

Η γνώση, η εμπειρία, η ικανότητα και η συνέπεια των εκπροσώπων μας είναι η μοναδική εγγύηση που έχουμε για τις εξελίξεις.

ΕΝΩΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ

Οι αναίτιοι διαχωρισμοί μέσα από τις παραταξιακές λογικές που τόσο μας είχαν ταλαιπωρήσει, ανήκουν στο παρελθόν. Τα μεγάλα ζητήματα που μας απασχολούν μπορούν να επιλυθούν μόνο εάν αναπτυχθεί ένα κλίμα ενότητας και συνεργασίας σε όλους τους τομείς.

Η πορεία της Εταιρίας μέσα στην αγορά, οι διεκδικήσεις των εργαζομένων, οι εξελίξεις στο Ταμείο μας, δεν είναι ασύνδετα θέματα μεταξύ τους.

Προβάλουμε με συνέπεια τα στοιχεία που μας ενώνουν, γιατί πιστεύουμε ότι έτσι μπορούμε να γίνουμε αξιόπιστοι στους συναδέλφους, αποτελεσματικοί στη λύση των προβλημάτων και χρήσιμοι στην πορεία της Εταιρίας.

Μέσα από το Κοινό Ψηφοδέλτιο και την ενότητα που εκφράζει, αποδυναμώνεται η κάθε διοίκηση και δεν μπορεί να παρέμβει στα συνδικαλιστικά και εργασιακά ζητήματα, χρησιμοποιώντας τη μια ή την άλλη παράταξη.

ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΟΙΝΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ

Μαζί στην κοινή προσπάθεια πετύχαμε πολλά:

-        Την χορήγηση του επιδόματος ευδόκιμης παραμονής σε όλους τους εργαζόμενους που προσλήφθηκαν μετά το 1982.

-        Την κατοχύρωση του ΟΕΥ μέσα από Συλλογική Σύμβαση. Ποτέ πια ο εργοδότης δεν θα μπορεί να τον μεταβάλλει μονομερώς.

-        Την ομογενοποίηση όλων των συναδέλφων στο Ομαδικό μας συμβόλαιο, με βάση ενιαίους κανόνες.

-        Την σημαντική αύξηση της παροχής της σύνταξης του Ομαδικού (από 0,32% στο 0,5%).

-        Την αναγνώριση της στρατιωτικής υπηρεσίας στο Ομαδικό συμβόλαιο τόσο στην εφάπαξ παροχή όσο και στη σύνταξη.

-        Την ακόμα μεγαλύτερη διασφάλιση της χρηματοδότησης του Ομαδικού συμβολαίου μας.

-        Την κατοχύρωση της επιλογής μερίδας συναδέλφων μας, για να διατηρήσουν το Ομαδικό συμβόλαιο που είχαν πριν από τη συγχώνευση.

-        Την άμεση και πλήρη ενημέρωση των συναδέλφων, μέσα από σελίδα του Συλλόγου, στο εσωτερικό δίκτυο της Εταιρίας για να έχουν πρόσβαση όλοι οι συνάδελφοι.

-        Την έκδοση τριών βιβλίων για την πληρέστερη ενημέρωση όλων μας (δικαιώματα εργαζομένων, ανάλυση του ασφαλιστικού νόμου, ανάλυση του καταστατικού και των διατάξεων του ΤΑΠΕ).

-        Την έκπτωση κατά 10% στα στεγαστικά δάνεια κυμαινόμενου επιτοκίου της Ε.Τ.Ε.

-        Την έκπτωση κατά 10% σε όλα τα καταναλωτικά δάνεια της Ε.Τ.Ε.

-        Τη δυνατότητα δανειοδότησης των εργαζόμενων και συνταξιούχων συναδέλφων μας, από πλευράς ΤΑΠΕ με ενέργειες και πρωτοβουλία των εκπροσώπων μας με 1 δις, εξυπηρετώντας για φέτος, πάνω από 300 συναδέλφους.

Όλοι μαζί μπορούμε να πετύχουμε ακόμα περισσότερα

Συνεχίζουμε την προσπάθεια

ΚΟΙΝΟ ΨΗΦΟΔΕΛΤΙΟ

ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΙΚΑΝΟΥΣ