23 Σεπ 2003

Ενημέρωση από το "ΚΟΙΝΟ ΨΗΦΟΔΕΛΤΙΟ"

Μία απάντηση στην ανακοίνωση της ΠΑΣΚΕ
Ενημέρωση από το ΚΟΙΝΟ ΨΗΦΟΔΕΛΤΙΟ
ΚΟΙΝΟ ΨΗΦΟΔΕΛΤΙΟ

ΕΝΩΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ

Αθήνα, 23/09/2003

Ο Σύλλογος της Εθνικής Ασφαλιστικής ήταν και συνεχίζει να είναι, ένα όπλο στα χέρια των εργαζομένων, με μεγάλη ιστορία και με πολλές κατακτήσεις. Ένας θεσμός που διαφυλάχθηκε, παρά τις αντιπαραθέσεις μεταξύ των παρατάξεων, επί πολλά χρόνια.

Μετά την αποδοχή από τους εργαζόμενους του "Κοινού Ψηφοδελτίου" και τις επιτυχίες στην επίλυση των μεγάλων ζητημάτων που μας απασχολούν, η ΠΑΣΚΕ έχασε την ψυχραιμία της και κάθε ίχνος σοβαρότητας.

Τις τελευταίες μέρες εκδίδονται ανακοινώσεις της ΠΑΣΚΕ με την υπογραφή "Συντονιστική Επιτροπή" με ψέματα, ανακρίβειες και διαστρέβλωση γεγονότων.

Στην προσπάθειά μας να ζητήσουμε εξηγήσεις από την ΠΑΣΚΕ, διαπιστώνουμε ότι οι ανακοινώσεις αυτές δεν γράφονται από τους εκλεγμένους συνδικαλιστές της ΠΑΣΚΕ, ούτε από τα μέλη της Συντονιστικής Επιτροπής.

Ποιοι κρύβονται πίσω από τις ανακοινώσεις της ΠΑΣΚΕ ;
Για ποιο λόγο τραυματίζουν με ψέματα τον θεσμό του Συλλόγου;
Γιατί ξεφτιλίζουν αυτούς που οι ίδιοι εξέλεξαν στο Σύλλογο; Δηλαδή τους εκλεγμένους της ΠΑΣΚΕ, Αναγνωστόπουλο Ανδρέα, Αναγνώστου Κώστα, Αντωνιάδη Θανάση και Μαρτινόπουλο Κώστα, αμφισβητώντας όλες τις θέσεις που ψήφισαν και υποστήριξαν τα προηγούμενα χρόνια στο Σύλλογο.

Ποια συμφέροντα κρύβονται πίσω από αυτές τις ανακοινώσεις;
Μήπως κάποιοι, που πρόσφατα έγιναν Προϊστάμενοι Διεύθυνσης, ανέλαβαν εργολαβικά την ΠΑΣΚΕ, με αντάλλαγμα να γίνουν όσο το δυνατόν συντομότερο Διευθυντές;

Μήπως είναι κάποιοι Διευθυντές, που θα ήθελαν να μην επισημαίνουμε τις διοικητικές τους αδυναμίες και την κατάσταση που έχουν φέρει την εταιρία;

Για τις συνδικαλιστικές ρυθμίσεις, που θυμήθηκαν επιλεκτικά, τους θυμίζουμε αυτά που ξεχνάνε.

Έγιναν από την κυβέρνηση που αυτοί υποστηρίζουν, από τους Διοικητές των τραπεζών που αυτή η κυβέρνηση έχει διορίσει και από τους συνδικαλιστές της ΠΑΣΚΕ (Κουσελάς) που έχει την αυτοδυναμία σε αυτούς τους χώρους.
Δεν είναι ένα θέμα που αποφασίσθηκε τα δύο τελευταία χρόνια, που την ευθύνη στο Σύλλογο είχε το "Κοινό Ψηφοδέλτιο", αλλά υπεγράφη τρεισήμισι χρόνια πριν με Πρόεδρο και Γραμματέα από την ΠΑΣΚΕ την περίοδο της πλήρους αυτοδυναμίας της στο Σύλλογο.

Από τότε μέχρι σήμερα, καμία πρόταση διαφοροποίησης δεν έχει κατατεθεί στο Σύλλογο από την ΠΑΣΚΕ.

Πιστεύουμε ότι η ανακίνηση του θέματος, σήμερα την ημέρα της ψηφοφορίας (στην περιφέρεια), έγινε γιατί η ΠΑΣΚΕ έχασε την ψυχραιμία της και ψαρεύει με λαϊκισμό σε θολά νερά, ψήφους για κάποιους υποψήφιούς της, χωρίς να έχει καμία πρόταση για τα μεγάλα ζητήματα που μας απασχολούν.

Εμείς, συγκαλέσαμε άμεσα (22/9/2003), εντός της ημέρας, Διοικητικό Συμβούλιο και συζητήσαμε το θέμα των συνδικαλιστικών ρυθμίσεων, στηρίζοντας με αυτό τον τρόπο το θεσμό του Συλλόγου και, παράλληλα, καλέσαμε τους εκλεγμένους συνδικαλιστές της ΠΑΣΚΕ να σταθούν με υπευθυνότητα στο ζήτημα αυτό.
Στο Δ.Σ. που συγκλήθηκε, οι συνδικαλιστές της ΠΑΣΚΕ αρνήθηκαν να πουν οτιδήποτε για τις συνδικαλιστικές ρυθμίσεις, λέγοντας ότι δεν έχουν άποψη ή πρόταση. Τους παραδίδουμε στην κρίση σας...

Τα φαινόμενα διάλυσης της ΠΑΣΚΕ και οι μεταξύ τους αντιπαραθέσεις, είναι πλέον αναμφισβήτητο γεγονός.
Τα προσωπικά παιχνίδια του καθενός, κυριαρχούν χωρίς ντροπή τις τελευταίες μέρες.

Όλοι οι εργαζόμενοι αυτής της εταιρίας με την ψήφο μας, πρέπει να απομονώσουμε αυτά τα φαινόμενα και αυτές τις πρακτικές, να ασχοληθούμε με σοβαρότητα με τα μεγάλα θέματα όπως είναι:
·        Το εφάπαξ που παίρνουμε από το Τ.Α.Π.Ε.
·        Η ενίσχυση των Ομαδικών μας συμβολαίων
·        Η διαδοχική ασφάλιση
·        Τα φαινόμενα αναξιοκρατίας που ταλαιπωρούν τους συναδέλφους
·        Το όραμα και η πορεία της εταιρίας
·        Την πορεία των υποκαταστημάτων και την εγκατάλειψη των συναδέλφων που εργάζονται σε αυτά
·        Τις προσλήψεις των παιδιών των συναδέλφων.

Στο λαϊκισμό, στα ψέματα και στο κρυφτούλι αυτών που γράφουν τις ανακοινώσεις της ΠΑΣΚΕ, γιατί ντρέπονται να δείξουν το πρόσωπό τους και την ιστορία τους μέσα στην εταιρία, εμείς το μόνο που μπορούμε να τους πούμε είναι

ΜΕ ΟΠΟΙΟΝ ΜΗΤΣΟΥΡΑ ΚΑΘΙΣΕΙΣ ΤΕΤΟΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ