24 Σεπ 2003

Τα μεγάλα θέματα είναι μπροστά μας

Ολοι μαζί μπορούμε να πετύχουμε
Τα μεγάλα θέματα είναι μπροστά μας
Ο Σύλλογός μας είναι η δύναμή μας

Δύο μέρες πριν την ανάδειξη του νέου Διοικητικού Συμβουλίου του Συλλόγου θέλουμε να σταθούμε για μια ακόμα φορά στα θέματα που κατά την άποψη μας θα αποτελέσουν την ερχόμενη τριετία, τον στόχο όλων μας:

·        Το εφάπαξ που παίρνουμε από το Τ.Α.Π.Ε. με την διαδικασία μετατροπής του κλάδου Πρόνοιας σε ανεξάρτητο Ταμείο με παράλληλη αύξηση της παροχής.
·        Η ενίσχυση του Ομαδικού μας συμβολαίου με την παράλληλη παρακολούθηση των αποθεματικών του, έτσι ώστε να μην αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα στο μέλλον.
·        Η κατάργηση της διαδοχικής ασφάλισης με την συνταξιοδότηση όλων των συναδέλφων από τον τελευταίο φορέα ασφάλισης, δηλαδή το ΤΑΠΕ μας, για όλα τα ασφαλίσιμα χρόνια, ανεξάρτητα από τον εργοδότη ή το Ταμείο ασφάλισης.
·        Την διατήρηση τόσο του ΤΑΠΕ, όσο και του Επικουρικού σαν ανεξάρτητα ταμεία, αποτρέποντας την ένταξη τους στο ΙΚΑ και στο ΤΕΑΜ.
·        Τα φαινόμενα αναξιοκρατίας που ταλαιπωρούν τους συναδέλφους.
·        Το όραμα και την πορεία της Εταιρίας. Στόχος όλων μας πρέπει να είναι μια ισχυρή ανεξάρτητη Εταιρία με πρωταγωνιστικό ρόλο στην ασφαλιστική αγορά.
·        Την ενίσχυση των υποκαταστημάτων και την στήριξη των συναδέλφων που εργάζονται σε αυτά. Ισχυρά υποκαταστήματα σημαίνουν ισχυρή Εταιρία.
·        Τις προσλήψεις των παιδιών των συναδέλφων. Πρέπει να γίνει κατανοητό σε όλους ότι οι οκτάμηνες συμβάσεις δεν μπορούν να λύσουν το πρόβλημα προσωπικού, αλλά και υποθηκεύουν το δικό μας εργασιακό μέλλον.
·        Να συνεχιστεί η παράδοση του Συλλόγου να υπογράφει Συλλογικές Συμβάσεις πολύ πιο πάνω από τον πληθωρισμό, αλλά και πολύ πάνω από τις Συμβάσεις της ΟΤΟΕ – ΟΑΣΕ.
·        Την ένταξη των συναδέλφων εμμίσθων πωλητών ζωής στο κύριο προσωπικό, την τελευταία πριν την συνταξιοδότησή τους χρονιά, προκειμένου σαν συνταξιούχοι να παίρνουν μια αξιοπρεπή σύνταξη όπως όλοι μας.

Όλα αυτά για να γίνουν προϋποθέτουν ισχυρό Σύλλογο, γιατί το μέλλον όλων μας είναι κοινό.
Ο Σύλλογος μας είναι ισχυρός γιατί στηρίζεται σε όλους τους Συναδέλφους.
Χωρίς την δική σας ενεργή συμμετοχή και συμπαράσταση, θα ήταν αδύνατα τα όσα πετύχαμε μαζί τα τελευταία χρόνια.
Οι εργαζόμενοι στην Εταιρία μας έχουν αποδείξει ότι στέκονται πάντα στο ύψος των περιστάσεων.
Σας ευχαριστούμε