02 Σεπ 2004

Η υπογραφή της Σύμβασης, κατάκτηση όλων μας

Υπεγράφη χθες η Επιχειρησιακή Συλλογική Σύμβαση Εργασίας που για πρώτη φορά είναι διετής.

Η επιλογή για διετή Σύμβαση έγινε επειδή η ύπαρξη διετούς Σύμβασης στην ΓΣΕΕ, την ΟΤΟΕ και την ΟΑΣΕ, σήμαινε μηδενική σχεδόν δυνατότητα διαπραγμάτευσης για το 2005, αλλά και η νέα Διοίκηση στην Εταιρία, που σίγουρα έδωσε καλύτερες δυνατότητες διαπραγμάτευσης στον Σύλλογο.

Η σύμβαση χαρακτηρίζεται από ορισμένες στρατηγικές επιλογές που έγιναν:

Την κατανομή των αυξήσεων σε όλο το προσωπικό μέσα από την χορήγηση ενός κλιμακίου και δυο πολυετιών. Επίσης η βαθμολογική προώθηση  φέρνει πολλούς συναδέλφους μας ένα χρόνο πιο νωρίς στο ευδόκιμο.

Την θεσμοθέτηση της καταβολής του επιδόματος τέκνων μέχρι την ηλικία των 25 ετών.

Την θεσμική πια κατάκτηση ενός αιτήματος που εκκρεμούσε πολλά χρόνια, δηλαδή η υποχρέωση πλέον της Εταιρίας να προσλαμβάνει τα παιδιά των θανόντων εν ενεργεία υπαλλήλων της και μάλιστα αν αυτά είναι ανήλικα η υποχρέωση παραμένει μέχρι την ηλικία των 30 ετών.
Επίσης για τους συναδέλφους μας που φεύγουν με σύνταξη αναπηρίας καταβάλλεται πλέον bonus για την προσφορά τους στην εταιρία, μιας και δεν παίρνουν άλλη αποζημίωση κατά την αποχώρησή τους.

Την, για πρώτη φορά, έμπρακτη αναγνώριση της προσφοράς των υποκαταστημάτων με την αύξηση του επιδόματος ευθύνης των προϊσταμένων των μικρών υποκαταστημάτων.

Την αύξηση των οργανικών θέσεων, αίτημα που υποβάλλονταν από τον Σύλλογο την τελευταία τριετία και δεν είχε ικανοποιηθεί από την Διοίκηση, δημιουργώντας τεράστιο πρόβλημα στην εξέλιξη των συναδέλφων, μιας και στον βαθμό του Τμηματάρχη υπάρχει μια τεράστια συσσώρευση των συναδέλφων.

Τέλος με την δημιουργία επιτροπών που θα εποπτεύονται απ' ευθείας από τον Γεν. Διευθυντή κο Σπ. Λευθεριώτη και με ημερομηνία παράδοσης του πορίσματός τους εντός διμήνου, γίνεται προσπάθεια να αντιμετωπιστούν μια σειρά ουσιαστικά προβλήματα του προσωπικού που εκκρεμούν χρόνια τώρα.

Το ότι καταφέραμε για μια ακόμα χρονιά να υπογράψουμε Επιχειρησιακή Συλλογική Σύμβαση που θα δίνει σε όλους τους εργαζόμενους αυξήσεις αρκετά επάνω από τον μέσο όρο των εργαζομένων σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα είναι μια επιτυχία όλων μας. Μια επιτυχία που σημαίνει ότι ο Σύλλογος έχει την εμπιστοσύνη των εργαζομένων και τον σεβασμό της Διοίκησης.

Θέλουμε από την πλευρά μας να ευχαριστήσουμε όλους τους εργαζόμενους για την στήριξη που δίνουν στον Σύλλογο, τους συναδέλφους του Συλλόγου που συμμετείχαν στην διαπραγματευτική ομάδα αλλά και τον κ. Δούκα Παλαιολόγο και τον Σπ. Λευθεριώτη για την ανταπόκριση που έδειξαν στα αιτήματά μας.

Και συνεχίζουμε την προσπάθεια...