01 Απρ 2005

Ομαδικά Συμβόλαιο

Όπως όλοι γνωρίζουμε το Ομαδικό μας Συμβόλαιο είναι το πιο πολύτιμο περιουσιακό στοιχείο που έχουμε και μαζί με το Ταμείο μας είναι τα στοιχεία εκείνα που μας διαφοροποιούν από τον οποιονδήποτε υπάλληλο μιας άλλης ασφαλιστικής Εταιρίας.

Το Ομαδικό μας Συμβόλαιο είναι τύπου deposit, δηλαδή συσσωρεύει ασφάλιστρα που πληρώνουμε από κοινού με την Εταιρία και χορηγεί κατά την αποχώρηση του κάθε συναδέλφου, μια εφάπαξ παροχή και μια ισόβια σύνταξη.

Τόσο κατά την δημιουργία του, όσο και κατά την διάρκεια της λειτουργίας του το Ομαδικό μας Συμβόλαιο προχωρούσε σε αναγνωρίσεις προς τα πίσω υπηρεσίας των συναδέλφων. Το ασφάλιστρο το οποίο θα απαιτείτο για να χρηματοδοτήσει τις αναγνωρίσεις αυτές θα μπορούσε να δοθεί με δυο τρόπους: Είτε με καταβολή επιπλέον μηνιαίου ασφαλίστρου, είτε με την καταβολή εφ' άπαξ ποσού στα αποθεματικά του Συμβολαίου. Μέχρι σήμερα η Διοίκηση της Εταιρίας επέλεγε την αύξηση του μηνιαίου ασφαλίστρου για να καλύψει το κόστος αναγνώρισης των προϋπηρεσιών των συναδέλφων γιατί αυτό την εξυπηρετούσε.
Με βάση το σύστημα αυτό το Ομαδικό μας Ασφαλιστήριο λειτουργούσε χωρίς προβλήματα μέχρι σήμερα, δίνοντας κανονικά τόσο την εφάπαξ παροχή, όσο και την ισόβια μηνιαία σύνταξη σε όλους τους συναδέλφους που αποχωρούν από την Εταιρία.

Από την 1/1/2005 εφαρμόζονται και στην χώρα μας τα Διεθνή Λογιστικά Πρότυπα (Δ.Λ.Π.). Αυτά ορίζουν (Δ.Λ.Π 19) ότι όσον αφορά Ομαδικά Ασφαλιστήρια Συμβόλαια εγγυημένης παροχής όπως το δικό μας, η Εταιρία πρέπει να αναγνωρίζει την δεδουλευμένη υποχρέωση του Ομαδικού Συμβολαίου με καταχώρηση στην καθαρή της θέση.
Αυτό με απλά λόγια σημαίνει ότι το Ομαδικό μας Ασφαλιστήριο Συμβόλαιο πρέπει να έχει στον λογαριασμό του τόσα χρήματα, όσα απαιτούνται προκειμένου να έχει το αναγκαίο απόθεμα για να μπορεί να καταβάλλει σε κάθε χρονική στιγμή το σύνολο της οφειλής
Αυτό συνεπάγεται την άμεση καταβολή από την Εταιρία του ποσού που απαιτείται προκειμένου το Ομαδικό μας να έχει ανά πάσα στιγμή τα απαιτούμενα κεφάλαια  έτσι ώστε να είναι σε θέση να καλύψει πλήρως τις υποχρεώσεις του, ποσό που ανέρχεται σε αρκετά εκατομμύρια Ευρώ.
Η υποχρέωση αυτή της Εταιρίας προκύπτει και με την με αρ. πρωτ. 85/15.2.2005 επιστολή του Γεν. Διευθυντή κου Σπ. Λευθεριώτη προς τον Σύλλογο, όπου αναφέρει μεταξύ άλλων:
"Σύμφωνα με τα Δ.Λ.Π. η Εταιρία θα αναλάβει να καλύψει τις υποχρεώσεις της που απορρέουν από την εφαρμογή των υπ' αριθμ. 2361/4 και 2740/9 ασφαλιστηρίων συμβολαίων."

Το θέμα του Ομαδικού μας Συμβολαίου είναι το πιο κρίσιμο θέμα που καλούμαστε να αντιμετωπίσουμε. Επι έναν περίπου χρόνο έχουν ξεκινήσει συνομιλίες του Συλλόγου με την Εταιρία (και με την προηγούμενη και με την σημερινή Διοίκηση). Συνομιλία παράλληλα έχει πραγματοποιηθεί και με την Ε.Τ.Ε. που εμφανίζεται και ο πλέον σκληρός διαπραγματευτής, μιας και καλείται να καταβάλει τα χρήματα μέσα από αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου της Εταιρίας μας.

Η Εταιρία έχει ήδη ζητήσει μεταξύ των άλλων την τροποποίηση των όρων του Συμβολαίου, έτσι ώστε να θεωρηθεί εγγυημένη η παροχή του μέχρι σήμερα και όχι μέχρι την ημερομηνία συνταξιοδότησης του κάθε ενός συναδέλφου που υπηρετεί σήμερα στην Εταιρία.

Η απάντηση μας πρέπει να είναι απλή και κατηγορηματική:

Οι εργαζόμενοι της Εταιρίας δεν μπορούν και δεν πρόκειται να δεχτούν καμιά προσπάθεια αλλαγής ή τροποποίησης των όρων του Ομαδικού μας Συμβολαίου για όλους εμας που υπηρετούμε σήμερα στην Εταιρία και υπαγόμαστε σ' αυτό.
Εκτιμούμε ότι και η Εταιρία θα σεβαστεί τους όρους εργασίας που η ίδια έχει συμφωνήσει τόσο με τον Σύλλογο, όσο και με τον καθένα ξεχωριστά από τους εργαζόμενους.

Η θέση αυτή είναι για μας ΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΗ, συμβόλαιο τιμής για τον κάθε έναν συνδικαλιστή του "Κοινού Ψηφοδέλτιου".

Επειδή όμως κατανοούμε ότι η για το μέλλον διαρκής συμπλήρωση των αποθεμάτων του Συμβολαίου για τους εργαζόμενους που πρόκειται να προσληφθούν στην Εταιρία είναι δυνατόν να οδηγήσει σε δυσβάσταχτη οικονομική εκροή της Εταιρίας είμαστε διατεθειμένοι να συμφωνήσουμε στην ένταξη των νέων εργαζόμενων (αυτών που πρόκειται να προσληφθούν στο μέλλον από την Εταιρία) σε ένα νέο ομαδικό ασφαλιστήριο συμβόλαιο εγγυημένου ασφαλίστρου που δεν θα υπάγεται στις ρυθμίσεις των Δ.Λ.Π.

Το "Κοινό Ψηφοδέλτιο" με αυτή την ανακοίνωση θέλει να δώσει σε όλους τους εργαζόμενους τόσο την αναγκαία πληροφόρηση πάνω σε όλες τις εξελίξεις που αφορούν το κορυφαίο για όλους μας θέμα, όσο και να διατυπώσει προς όλες τις κατευθύνσεις την ξεκάθαρη θέση του.

Θέλουμε παράλληλα να καλέσουμε την ΠΑΣΚΕ να ασχοληθεί με σοβαρότητα με το Ομαδικό μας και σταθεί στο πλευρό μας στηρίζοντας τις επιλογές του Συλλόγου απέναντι στην Διοίκηση, γιατί το Ομαδικό είναι υπόθεση όλων μας πέρα και έξω από παρατάξεις.

Θέλουμε να καλέσουμε όλους τους εργαζόμενους σε συστράτευση γύρω από τον Σύλλογο γιατί το Ομαδικό είναι και υπόθεση του καθενός μας ξεχωριστά.

Θα σας κρατάμε ενήμερους για κάθε εξέλιξη που θα έχουμε.

Συναδελφικά