09 Μαρ 2009

ΡΥΠΟΓΟΝΕΣ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΕΣ

Είχα καταθέσει ξεκάθαρα σε προηγούμενη ανακοίνωση (5-2-09) ότι δεν μπορώ να κάνω αποδεκτή την εντέχνως ισοπεδωτική τακτική της Ρ.Π. που αορίστως επιχειρεί να σπιλώσει τους πάντες.
Προφανώς αυτό δεν έγινε κατανοητό.
Έτσι από τα πολλά λεφτά Άρη που παίρνουν οι συνδικαλιστές ''ξεπέσαμε'' στις δωροεπιταγές.
Όμως το τι εννοούσε ο ποιητής τότε και τι εννοεί τώρα, παραμένει ανεξήγητο.
Εδώ θα πρέπει να υπενθυμίσω ένα απόσπασμα από την ανακοίνωση της 5-2-09.
"Προφανώς τόσα χρόνια στην επιτελική θέση του Γενικού Γραμματέα του Συλλόγου ο εκπρόσωπος της Ρ.Π. θα πρέπει να γνωρίζει τι γράφει. Το γιατί το αναφέρει σήμερα και τι εννοεί τώρα που δεν είναι Γραμματέας του Συλλόγου, σίγουρα είναι ένα ζητούμενο".
Ως απλό μέλος του Δ.Σ. του Συλλόγου θέλω να θέσω τους πιο κάτω προβληματισμούς.
α) Τι είναι αυτά που κλήρωσε προχθές η Ρ.Π.;
β) Έχουν γίνει ανάλογες κληρώσεις όσο ήταν Γραμματέας του Συλλόγου ο εκπρόσωπος της Ρ.Π.;
γ) Ποιοι και γιατί σκαρφίστηκαν αυτές τις πρακτικές και όχι μόνον;
δ) Από πότε εφαρμόζονται;
ε) Ποιοι κινούν τόσα χρόνια τα νήματα στο Σύλλογο και ξαφνικά ανακαλύπτουν την Χαμένη Ατλαντίδα; Έχουν ή δεν έχουν αντιληφθεί το τεράστιο μέγεθος των ευθυνών τους;
Οφείλω όμως να υπενθυμίσω στη Ρ.Π. ότι πάγια θέση μου, σε μια σειρά ζητημάτων όπως π.χ. δωροεπιταγές, είναι να κατατίθενται σε ιδρύματα.
Επίσης θα ήθελα να της γνωρίσω ότι είμαι ανοικτός να ανταλλάξουμε τις θέσεις μας όχι μόνον για τις Δωροεπιταγές αλλά και για τον χειρισμό μιας σειράς άλλων θεμάτων, πολύ πιο σοβαρών, που αφορούν διαφάνεια και διαδικασίες στο Σύλλογο.
Σχετικά τώρα με τους παρατρεχάμενους συνδικαλιστές της Διοίκησης, θα ήθελα να παρατηρήσω τα πιο κάτω:
α) Με ποιο δικαίωμα ο εκπρόσωπος της Ρ.Π. υπερασπιστής των Συνδικαλιστικών Ρυθμίσεων - οφιτσίων, βγαίνει σήμερα ως τιμητής των πάντων;
β) Γιατί δεν προτείνει την κατάργησή τους με γνώμονα την ισότητα και την Δημοκρατία;
γ) Ποιός ήταν Γραμματέας του Συλλόγου όταν υπεγράφησαν οι Συνδικαλιστικές Ρυθμίσεις από την προηγούμενη Διοίκηση;
δ) Ποιος ήταν Γραμματέας του Συλλόγου όταν καταστρατηγήθηκε η Σ.Σ.Ε. 2005 (πρωτοφανές στα συνδικαλιστικά χρονικά) εκπληρώνοντας το χατίρι της Διοίκησης στο ομαδικό μας συμβόλαιο;
ε) Ποιους όμως συνδικαλιστές εννοεί παρατρεχάμενους της Διοίκησης;
Αυτούς που εχθές ήτανε καλοί και σήμερα σκάρτοι;
Γιατί αν είναι αυτοί που τόσα χρόνια συνεργαζόταν στενά μαζί τους, τότε δύο τινά συμβαίνουν:
1)    Ή ήταν και ο ίδιος επί τόσα χρόνια παρατρεχάμενος διαφόρων διοικήσεων
2)    Ή θα έπρεπε να τα είχε καταγγείλει εδώ και χρόνια, διαχωρίζοντας την θέση του.
Πάντως σε κάθε περίπτωση η Ρ.Π. δεν μπορεί να ισοπεδώνει τους πάντες, γιατί απλά έτσι της γουστάρει.
Θα ήθελα όμως να απευθυνθώ προς τους συναδέλφους του Δ.Σ. των εργαζομένων, πλην Ρ.Π. λέγοντάς τους ότι:
Εάν συνάδελφοι ανέχεστε, τις οποιεσδήποτε ρυπογόνες αιχμές εκτοξεύει η Ρ.Π. σε βάρος σας, είναι μέχρις ενός σημείου, δικό σας πρόβλημα.
Όταν όμως ξεπερνιούνται τα όρια, οφείλετε όλοι σας να πάρετε θέση.
Τα επικίνδυνα παιχνίδια, που αποπροσανατολίζουν, από τα σοβαρά προβλήματα που μας απασχολούν, οφείλουμε όλοι μας να τα καταδικάσουμε.

Εκλεγμένο μέλος ΠΑΣΚΕ,
Δημήτρης Ζαχαριάδης