22 Οκτ 2007

Business plan και στο Σύλλογο

Συνάδελφοι ,

Έκπληξη και μόνο έκπληξη νιώσαμε όταν διαβάσαμε την ανακοίνωση του Κοινού ψηφοδελτίου ( που ξαναεμφανίστηκε μετά από 8 μήνες ) σχετικά με τα εξώδικα που είχαν στείλει 3 εκλεγμένα μέλη του συλλόγου τον Μάιο του 2007 στον σύλλογο και στην Διοίκηση .
Ειλικρινά θα περιμέναμε ανακοινώσεις για την τύχη του ταμείου μας , την έξοδο της μετοχής μας από το Χ.Α ,την φημολογούμενη πώληση της εταιρίας μας . Θα περιμέναμε πολλά………
Το κοινό ψηφοδέλτιο όμως υπάρχει για να ενώνει αυτούς που το απαρτίζουν με στόχο την καλλίτερη εξυπηρέτηση των ατομικών τους συμφερόντων .Ο συνδικαλισμός στην εταιρία μας έχει γίνει BUSINESS.
Μήπως θα έπρεπε κύριοι του κοινού να δημοσιεύσετε και ένα business plan για τα επόμενα 3-4 χρόνια μέσα στα οποία σκοπεύετε να πηδήξετε από το καράβι ?
Γιατί το καράβι έχει αρχίσει και μπάζει νερά . Για παράδειγμα μπάζει νερά όταν σε πρόσφατη ομιλία των συνδικαλιστών στο Υποκατάστημα ΛΑΡΙΣΑΣ το ΞΕΚΑΤΙΝΙΑΣΜΑ πήγε σύννεφο όταν , η ΔΑΚΕ κατηγορούσε τις υπόλοιπες παρατάξεις του κοινού ότι με τις συνδικαλιστικές ρυθμίσεις παίρνουν όλοι μισθό Διευθυντή και από την άλλη μεριά κατηγορούσαν την ΔΑΚΕ ότι μέσα σε 3 χρόνια πήραν ανσασερ και από τμηματάρχες γίνανε υποδιευθυντές και αναπληρωτές διευθυντές !. Κατά τ’άλλα οι συνάδελφοι περίμεναν να ακούσουν για την φημολογούμενη εθελουσία , για την έξοδο της μετοχής μας από το Χ.Α , για το ασφαλιστικό .

Δηλαδή οι ανθρωποι είναι μια ωραία ατμόσφαιρα ! Διαπληκτίζονται όταν δε τα βρίσκουν .Μετά όμως !!! Αναδιπλώνονται , ενώνονται κάτω από τον μανδύα που λέγεται κοινό ψηφοδέλτιο που ενώνει αυτούς ….. αυτούς τους ίδιους και γίνονται ΜΠΕΤΟΝ γιατί φοβούνται μην χάσουν και τις ψήφους της ΔΑΚΕ και δεν εκλεγούν !

Όσον αφορά την πρόταση μομφής δεν είναι στις προθέσεις μας .Αντίθετα , στις προθέσεις μας είναι να ενημερώσουμε τους εργαζόμενους για τα κακώς κείμενα που συμβαίνουν στην εταιρία μας .
Για τα κούφια λόγια που λέγατε μαζί με το Τσιτουρίδη στις ημερίδες για το ασφαλιστικό .Ακόμα τους περιμένουμε να μας ενημερώσουν για το ταμείο μας κατά τ ’ άλλα το βιβλίο μας έλειπε και το dvd .

Συνάδελφοι ,

Για το ομαδικό 2361/4 σας αναφέρουμε :

Όλοι ζητήσαμε και πήραμε γνωματεύσεις από έγκριτους νομικούς οι οποίοι έλεγαν ότι εάν πωληθεί η εταιρία και τα λεφτά δεν είναι μέσα στο ΛΚΑ & αλλάξει και η επωνυμία της θα πάρουμε ένα λαγό και ένα λιοντάρι όπως λέγανε στην πρόσφατη ανακοίνωση τους οι εκπρόσωποι του κοινού χλευάζοντας .
Μας έλεγαν ότι ο μόνος τρόπος για να διασφαλιστούμε είναι να μπουν τα λεφτά στον ΛΚΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ κάνοντας πιστή εφαρμογή της ΣΣΕ του 2005 . Τότε όλοι συμφωνήσαμε εκτός από την ΔΑΚΕ η οποία αποχώρησε αποσύροντας την εμπιστοσύνη της από το προεδρείο .Εμείς όμως τότε το στηρίξαμε δίνοντας ψήφο εμπιστοσύνης για να μπορέσει ο σύλλογος να διεκδικήσει την εκτέλεση της ΣΣΕ του 2005.

Ξαφνικά όμως εμείς γίναμε γραφικοί! ΓΙΑΤΙ ?

ΚΑΙ ΡΩΤΑΜΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ

Είναι δυνατόν η απόφαση των μετόχων της εταιρίας να είναι ευνοϊκότερη , από την πρόταση του κοινού ψηφοδελτίου, που έφερε στην γενική συνέλευση των εργαζομένων ? Δηλαδή να αποφασίζουν οι μέτοχοι να μπούνε άμεσα τα χρήματα στον Λ.Κ.Α ( Λογαριασμός κατάθεσης Ασφαλίστρου ) και από την άλλη μεριά να έρχεται το συνδικαλιστικό όργανο (πλειοψηφία κοινού ψηφοδελτίου ) και να τροποποιεί -αδυνατίζει την ΣΣΕ του 2005 σύμφωνα πάντα με την επιστημονική άποψη των εργατολόγων , με τους εξής τρόπους :

-      Δεν γίνεται καμία αναφορά στην συμφωνία με την διοίκηση , το ότι τα χρήματα της αύξησης του μετοχικού κεφαλαίου ,δεν βρίσκονται όπως θα έπρεπε στον ΛΚΑ , αλλά αλλού !! Γεγονός που αφήνει ανοχύρωτες τις κατακτήσεις μας που απορρέουν από το ομαδικό ασφαλιστήριο συμβόλαιο .
-             Είναι δυνατό , από τα 85.000.000 € περίπου , που οφείλει να καταθέσει άμεσα η διοίκηση της εταιρίας στο ΛΚΑ βάσει της ΣΣΕ του 2005 , η νέα τροποποιητική συμφωνία να ορίζει ότι στο χρονικό διάστημα από το έτος 2007 έως το 2008 θα κατατεθούν συνολικά στα αποθεματικά του ομαδικού μας , το αστείο ποσό του 1.500.000 € ? Τα επόμενα δε τρία χρόνια το υπόλοιπο ποσό των 80.000.000 €. Άραγε ποιοι και που οδηγούν στο άμεσο μέλλον , τις τύχες της εταιρίας μας και του ομαδικού μας συμβολαίου ?

Η όποια συμφωνία με την διοίκηση , τουλάχιστον για τον τρόπο καταβολής των χρημάτων , θα μπορούσε να είχε γίνει χωρίς την υπογραφή πρακτικού συμφωνίας , γιατί διαφορετικά αδυνατίζει η ΣΣΕ 2005 .

Παρόλα αυτά όμως πήγαμε στην γενική συνέλευση όπου καλέσανε να ψηφίσουν και οι νέοι συνάδελφοι οι οποίοι δεν είναι ασφαλισμένοι στο 2361/4.Και μάλιστα για να τους δελεάσουν κατάφεραν και πέτυχαν μια εφάπαξ εισφορά 500 € για κάθε νέο συνάδελφο στο δικό τους συμβόλαιο το οποίο βέβαια είναι εξασφαλισμένο .
Φανταστείτε δηλαδή σε μια συνέλευση μετόχων μιας εταιρίας που γίνεται για να παρθεί μια σημαντική απόφαση να έλθουν και να ψηφίσουν και οι μέτοχοι μιας άλλης εταιρίας . Η απόλυτη νομιμότητα !

Εννοείται βέβαια ότι η ΔΑΚΕ επανήλθε στους κόλπους του κοινού ψηφοδελτίου. ΕΙΠΑΜΕ ………. ΜΙΑ ΓΡΟΘΙΑ ΜΠΕΤΟΝ !!!

Όμως τι μεσολάβησε και τα εκλεκτά μέλη του κοινού και όχι μόνο , αλλάξανε την απόφαση τους ?
Γιατί συντάχθηκαν με την διοίκηση και υπογράψανε αυτή την σύμβαση ?

Δεν διεκδικούμε το αλάθητο υπερασπιζόμαστε την σοβαρότητα.
Σπύρος Αντωνίου –Παναγιώτης Ανδρουτσόπουλος
Μέλη ΔΣ εκλεγμένα με τα ψηφοδέλτια της ΠΑΣΚΕ