28 Φεβ 2018

Πρόγραμμα Ριζοσπαστικής Πρωτοβουλίας

2018. Χρονιά κρίσιμη για την Εταιρία και για τους εργαζόμενους.

Μετά την απόφαση της Εθνικής Τράπεζας να απαλλαγεί από την Εταιρία μας, βιώνουμε την εποχή των τεράτων. Το πλειοδοτικό εταιρικό σχήμα που στήθηκε για να μας αγοράσει δεν έχει καταφέρει ακόμα να βρει τα χρήματα για την αγορά, η ΕΤΕ σφυρίζει αδιάφορα κάνοντας ότι δεν βλέπει τις βαρύτατες ευθύνες της, κυβέρνηση και Τράπεζα Ελλάδος καμώνονται τον Πόντιο Πιλάτο και η μεγαλύτερη ασφαλιστική Εταιρία της χώρας κλυδωνίζεται στην αβεβαιότητα του ιδιοκτησιακού της καθεστώτος.

Σ’ αυτή την χρονική συγκυρία διεξάγονται οι εκλογές του Συλλόγου μας για το νέο Διοικητικό Συμβούλιο, που θα εκπροσωπήσει την ερχόμενη τριετία το σύνολο των εργαζόμενων απέναντι σε μια Διοίκηση που δεν είναι γνωστή σήμερα.

Η θέση μας για την πώληση της Εταιρίας μας είναι ξεκάθαρη. Αποτελεί έγκλημα απέναντι στους ασφαλισμένους, τους συνεργάτες, τους εργαζόμενους και την εθνική οικονομία. Ένα έγκλημα που οι ένοχοί του είναι γνωστοί. Φυσικός αυτουργός η Διοίκηση της ΕΤΕ και ηθικοί αυτουργοί η κυβέρνηση και η αξιωματική αντιπολίτευση.

Σ’ αυτές τις συνθήκες θεωρούσαμε και θεωρούμε ότι πρώτος στόχος οφείλει να είναι η ενότητα των εργαζόμενων, η συσπείρωση και η αλληλεγγύη τους.
Για τον λόγο αυτό δηλώσαμε στην Γενική Συνέλευση ότι υποστηρίζουμε την επιλογή ενός ενιαίου (όχι απλά διαπαραταξιακού) ψηφοδελτίου όλων των εργαζόμενων, στην βάση όσων μας ενώνουν. Δυστυχώς η πρόταση δεν έγινε δεκτή με διάφορα επιχειρήματα από παρατάξεις που είναι προσκολλημένες στον παλαιό τρόπο συνδικαλισμού μέσω διαχωρισμών
Η παράταξή μας, η “Ριζοσπαστική Πρωτοβουλία” με πάνω από 25 χρόνια παρουσίας και συνδικαλιστικής δράσης θεωρεί ότι το ενιαίο ψηφοδέλτιο θα συσπείρωνε όλους τους εργαζόμενους σε μια ενιαία φωνή απέναντι στον εργοδότη.
Θα συνεχίσουμε να το προσπαθούμε και την επόμενη μέρα των εκλογών, γιατί πιστεύουμε ότι δεν αποτελεί μια ευκαιριακή κίνηση, αλλά μια στάση αγώνα και αξιοπρέπειας.

Είναι όμως υποχρέωσή μας να καταθέσουμε δημόσια τις θέσεις μας για την επόμενη μέρα, έτσι ώστε να μπορούμε να κρινόμαστε για την αξιοπιστία μας.

• Συνεχίζουμε την προσπάθεια για την αποτροπή της πώλησης και την διατήρηση της ελληνικότητας της Εταιρίας μας.

• Συνεχίζουμε την προσπάθεια για την ανάπτυξη της Εταιρίας μας αυτή τη δύσκολη περίοδο. Με όπλα την γνώση, την εμπειρία μας και τον θεσμικό μας ρόλο είμαστε σε συνεχή εγρήγορση ώστε να παρεμβαίνουμε δυναμικά κάθε φορά που παρατηρούμε δυσλειτουργίες ή πισωγυρίσματα.

• Απόλυτος σεβασμός στις εργασιακές σχέσεις και στις Συλλογικές Συμβάσεις.
Είναι πιστεύουμε αυτονόητη και απόλυτη η θέση για πλήρη σεβασμό στα όσα ορίζονται στις Συλλογικές Συμβάσεις και στον Κανονισμό Εργασίας. Ο Σύλλογος είναι ο θεματοφύλακάς τους.

• Εργαζόμενοι μέσω ICAP και Γραμματείς στα Εταιρικά Γραφεία Πωλήσεων.
Το σημερινό καθεστώς των εργαζόμενων τριών ταχυτήτων πρέπει να είναι στα θέματα πρώτης προτεραιότητας για τον Σύλλογο. Κάθε χτύπημα σε αυτούς τους συναδέλφους πρέπει να αντιμετωπίζεται αποφασιστικά από το σύνολο των εργαζομένων της Εταιρίας. Για μας δεν υπάρχουν εμείς και οι άλλοι. Είμαστε όλοι μαζί οι εργαζόμενοι στην Εθνική και πρέπει να έχουμε μια μόνο εργασιακή σχέση: Αυτήν του υπαλλήλου της Εθνικής Ασφαλιστικής.

• Υποκαταστήματα και διεύρυνση του ρόλου τους.
Όπως έχουμε παραθέσει και σε ανακοίνωσή μας, τα Υποκαταστήματά μας αποτελούν το κύτταρο της Εταιρίας στις τοπικές κοινωνίες. Οφείλει η Διοίκηση να τα αντιμετωπίσει σαν τέτοια και να διευρύνει τις αρμοδιότητές τους σε όλα τα επίπεδα.

• Εργαζόμενοι με σύμβαση δανεισμού στην Ε.Τ.Ε.
Ένα θέμα που πρέπει να αναδειχτεί στα πλαίσια της διασφάλισης των εργαζόμενων. Για όσες και όσους το θέλουν να ενταχθούν στην ΕΤΕ με πλήρη αναγνώριση της προϋπηρεσίας τους στην Εθνική.

Συναδέλφισσες και συνάδελφοι,

Τα λόγια και οι υποσχέσεις πριν από εκλογές, τις περισσότερες φορές δεν σημαίνουν τίποτα Εξάλλου, δεν σας υποσχόμαστε κάτι καινούργιο. Απλά, αυτά τα ίδια για τα οποία αγωνιστήκαμε και συνεχίζουμε να αγωνιζόμαστε τόσα χρόνια.
Ζητάμε την στήριξη των εργαζόμενων βασισμένη στην συνεχόμενη πορεία που έχουμε όλα αυτά τα χρόνια και μπορούμε να διαβεβαιώσουμε ότι και την επόμενη μέρα θα είμαστε καθημερινά παρόντες με την ίδια συνέπεια, σοβαρότητα και αγωνιστικότητα, όπως την έχετε γνωρίσει μέχρι σήμερα.
Εχέγγυα μας τα μέχρι τώρα θετικά αποτελέσματα της δράσης της παράταξής μας και των μελών της, που αποτυπώνονται από την πρωταγωνιστική τους συμμετοχή σε δράσεις κοινωνικές, αλληλεγγύης, καθημερινής δραστηριότητας των συναδέλφων μέχρι την σημαντική παρουσία και συνεισφορά τους στην διοίκηση του συλλόγου μας, της Ομοσπονδίας αλλά και του Ανεξάρτητου Επικουρικού μας Ταμείου.

Γιατί το ψηφοδέλτιο μας δεν έχει κανένα κομματικό χρώμα ή χρίσμα, καμία εξάρτηση από την Διοίκηση. Είναι το ψηφοδέλτιο των εργαζόμενων.

Απευθυνόμαστε και κρινόμαστε μόνο από τους εργαζόμενους. Γιατί όποιο κι’ αν είναι το ερώτημα, για μας η απάντηση είναι οι άνθρωποι.

Η υπόσχεση που μέχρι σήμερα έχουμε τηρήσει: Αγωνιζόμαστε για την ενότητα, με αυτήν πετυχαίνουμε το καλύτερο για τα συμφέροντά του συνόλου.

Αυτή η θέλησή μας και αυτή την υπόσχεση σας ξαναδίνουμε, και οι 59 συνάδελφοι που συνεχίζουμε να πλαισιώνουμε και να συμμετέχουμε στο ψηφοδέλτιο της «Ριζοσπαστικής Πρωτοβουλίας».

Οι υποψήφιοι της «ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΗΣ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑΣ»

1. ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ ΙΣΙΔΩΡΑ (ΣΙΣΣΥ) Υποδιεύθυνση Διαχείρισης Αιτιάσεων
52. ΤΡΑΜΠΟΥΡΑΣ ΘΩΜΑΣ Υποκατάστημα Θεσσαλονίκης
53. ΤΣΑΛΑΒΟΥΤΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ Διεύθυνση Ομαδικών Ασφαλίσεων
54. ΦΟΥΤΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ Υποδιεύθυνση Ζημιών Πυρός & Τεχνικών Ασφαλίσεων
55. ΦΟΥΤΗ ΝΙΚΗ Υποδιεύθυνση Διαχείρισης & Ανάλυσης Ατομικών Ασφαλίσεων Ζωής και Υγείας
56. ΦΩΤΕΙΝΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Υποδιεύθυνση Ζημιών Κλάδου Πυρός
57. ΧΑΛΚΙΑΔΑΚΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ Υποδιεύθυνση Αναλήψεων Κλάδου Πυρός
58. ΧΑΤΖΑΚΗΣ ΜΑΝΩΛΗΣ Ο.Α.Σ.Ε.
59. ΧΑΤΖΗΘΩΜΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ Υποδιεύθυνση Ανάληψης Ατομικών Ζωής