27 Φεβ 2006

Όλοι στην αυριανή στάση εργασίας

Αύριο ξεκινά η κινητοποίηση της Γ.Σ.Ε.Ε. για τις Συλλογικές Συμβάσεις.
Στάση εργασίας αύριο Τρίτη 28/2/2006 από τις 11:30 μέχρι την λήξη του ωραρίου και 24ωρη απεργία στις 15 Μάρτη.
Πολλά τα άλλοθι που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε στους εαυτούς μας για να μην συμμετέχουμε:

Έλα μωρέ μια επετειακή απεργία είναι!
Μπα, τώρα τις θυμήθηκε η ΓΣΕΕ τις απεργίες;
Δεν μου περισσεύουν τα λεφτά για απεργίες.
Σάμπως θα βγει και κάτι με την απεργία;
Σιγά, μήπως με μια μέρα απεργίας κερδίσουμε τίποτε!
Όλα αποφασίζονται από την Ευρώπη, συνεπώς δεν έχει κανένα νόημα η απεργία.
Να πάνε να ....θούνε όλοι οι συνδικαλιστές που μας βάζουν να απεργούμε εμείς για να τα κονομάνε εκείνοι.
Ας απεργήσουν τα άλλα κορόιδα, εγώ είμαι ξύπνιος. Αφού έτσι κι' αλλιώς ακόμα και να κερδίσουν αυτοί κάτι, θα το πάρω και εγώ.

Κάποιο από όλα αυτά τα επιχειρήματα θα χρησιμοποιηθεί και για τις κινητοποιήσεις που οργανώνει η Γ.Σ.Ε.Ε., η Ομοσπονδία, ο Σύλλογος.

Από την άλλη αν οι εργαζόμενοι δεν απεργούσαν δεν θάχαμε κατοχυρώσει το οκτάωρο και το πενθήμερο.
Από την άλλη αν οι εργαζόμενοι δεν απεργούσαν δεν θάχαμε σχεδόν τίποτε από όλα αυτά που απολαμβάνουμε σήμερα.

Το σλόγκαν ότι "τίποτε δεν μας χαρίζεται, όλα καταχτιόνται " είναι μια πραγματικότητα που όσο κι' αν δεν μας αρέσει, ισχύει και επαληθεύεται καθημερινά.

Όσο λοιπόν τα συνδικάτα και οι εργαζόμενοι αντιστέκονται, υπάρχει ελπίδα.

Γιατί αν παραμείνουμε απαθείς θεατές και περιμένουμε παθητικά ότι ψίχουλα έχουν την καλοσύνη να μας πετάξουν,
το αύριο δεν θα είναι ούτε μπλε, ούτε πράσινο, ούτε ροζ, ούτε κόκκινο αλλά θα έχει μόνο ένα χρώμα για μας και τα παιδιά μας.
Το γκρι....

Συμμετέχουμε στην κινητοποίηση του Συλλόγου και τις Ομοσπονδίας γιατί η αποχή μας ενισχύει ουσιαστικά και πρακτικά τις αντεργατικές πολιτικές.
Γιατί ο Σύλλογος είναι η δύναμή μας.

Συναδελφικά