15 Σεπ 2008

ΕΘΝΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ 93 ΑΘΗΝΑ,15/9/2008

ΕΘΝΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ
ΟΧΙ ΣΤΟ ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ ΕΝΟΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΥ ΠΥΛΩΝΑ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ.

3ΩΡΗ Πανελλαδική Στάση Εργασίας
Πέμπτη 18/9/2008 και ώρα 7:45 - 10:45 π.μ.

Συγκέντρωση στις 10:00 π.μ. έξω από το Κεντρικό Κατάστημα της ΕΤΕ, Αιόλου 86,μαζί με τους εργαζόμενους της Εθνικής Ασφαλιστικής.

Η Διοίκηση της Τράπεζας σχεδίασε, εν κρυπτώ και προσπαθεί να υλοποιήσει, το ξεπούλημα της Εθνικής Ασφαλιστικής, με τη διαδικασία της αναζήτησης Στρατηγικού Επενδυτή.

Η Πώληση της Εθνικής Ασφαλιστικής από τη Διοίκηση της ΕΤΕ, χωρίς καν να ρωτηθούν οι μέτοχοι της ΕΤΕ, κρύβει πολλά ερωτηματικά.

Γιατί η Διοίκηση βιάζεται να ξεπουλήσει άρον- άρον έναν από τους πλέον αποδοτικούς, κερδοφόρους και επιχειρηματικούς τομείς της Τράπεζας, ενώ πριν λίγες ημέρες διαβεβαίωνε ακριβώς το αντίθετο;

Γιατί δεν συγκαλεί έκτακτη Γενική Συνέλευση των μετόχων για να αιτιολογήσει την απόφασή της;

Γιατί θέλει να δημιουργήσει τετελεσμένα γεγονότα;

Ποιος ωφελείται ουσιαστικά από το ξεπούλημα της Εθνικής Ασφαλιστικής;

Ο ΣΥΕΤΕ δεν πρόκειται να σιωπήσει σε μία ακόμη σκανδαλώδη ενέργεια που ζημιώνει την προοπτική της Τράπεζας και αναλαμβάνει πρωτοβουλίες, σε συνεργασία με το Σύλλογο της Εθνικής Ασφαλιστικής, για να αποτραπεί το έγκλημα που σχεδιάζει η Διοίκηση κατά της Εθνικής Τράπεζας και δηλώνει προς κάθε κατεύθυνση ότι, σε περίπτωση που προχωρήσει το ξεπούλημα της Εθνικής Ασφαλιστικής, θα αναζητηθούν ευθύνες.

Η Εθνική Ασφαλιστική αποτελεί κεφάλαιο για την Εθνική Τράπεζα και θα πρέπει να διατηρηθεί στον όμιλο γιατί έτσι:

·         ΔΙΑΦΥΛΑΣΣΕΤΑΙ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ, ΟΙ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΡΟΣ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ.

·         ΚΑΤΟΧΥΡΩΝΕΤΑΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ Η ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΗ ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ ΤΗΣ ΕΤΕ.

·         ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΕΤΑΙ Η ΣΤΑΘΕΡΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ ΤΗΣ ΕΤΕ ΣΕ ΕΝΑΝ ΕΠΙΚΕΡΔΗ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΣΣΟΜΕΝΟ ΤΟΜΕΑ.

ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ, ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΧΩΡΗΣΗ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΣΤΟΝ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟ ΥΠΟΝΟΜΕΥΕΤΑΙ Η ΙΔΙΑ Η ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ KAI ΑΦΕΛΛΗΝΙΖΕΤΑΙ Η ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΑΓΟΡΑ.

ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΣΤΟΝ ΟΜΙΛΟ ΤΗΣ ΕΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΜΑΣ ΘΑ ΔΙΑΦΥΛΑΞΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ.
ο σύλλογός μας
η δύναμή μας