23 Μαρ 2004

Ομαδικό Συμβόλαιο Υγείας

Όπως γνωρίζετε, το θέμα των Ομαδικών Συμβολαίων ήταν και παραμένει η πρώτη προτεραιότητα για το Σύλλογο. Η προστασία και των δύο Συμβολαίων (DAF Συνταξιοδοτικό ‑ ΥΓΕΙΑΣ), θεωρείται ο πρώτος στόχος μας.

Σήμερα, θέλουμε να σταθούμε στο συμβόλαιο Υγείας 2155/0.  Είναι το συμβόλαιο από το οποίο έχουμε εξασφαλίσει εμείς και τα προστατευόμενα μέλη μας εφ' όρου ζωής, την υγεία μας (νοσοκομειακή-εξωνοσοκομειακή).  Ο σεβασμός σ' αυτό επιβάλλεται να είναι μεγάλος απ'όλους μας.

Τα τελευταία χρόνια η πορεία του συμβολαίου είναι αρνητική, για τους παρακάτω λόγους που είχαν επισημανθεί από το Σύλλογο κατά το παρελθόν και είναι γνωστοί σε όλους:
·      αύξηση ορίων ηλικίας
·      ιατρικός πληθωρισμός
·      αύξηση εξόδων
·      μη λελογισμένη χρήση, κ.λπ.

το Δ.Σ. του Συλλόγου μαζί με τη Διοίκηση της Εταιρίας ώς αντισυμβαλλόμενη στο συμβόλαιο καλούνται άμεσα να αντιμετωπίσουν το θέμα στοχεύοντας στη διατήρηση των παροχών αλλά και την εξεύρεση τρόπου που θα σταματήσει την αρνητική πορεία.

Το θέμα είναι σε εξέλιξη και θα σας ενημερώσουμε σύντομα.

Το Δ.Σ.