20 Απρ 2004

Κλάδος Πρόνοιας

Πραγματοποιήθηκε χθες συνάντηση του Προεδρείου του Συλλόγου με τον Υφυπουργό Κοινωνικών Ασφαλίσεων κο Νίκο Αγγελόπουλο σχετικά με την υπογραφή του Καταστατικού του νέου Ταμείου Πρόνοιας.
Ο κος Αγγελόπουλος μας πληροφόρησε ότι υπάρχει παρέμβαση του Συλλόγου Συνταξιούχων τόσο με προφορική παράσταση στο Υπουργείο, όσο και με έγγραφο υπόμνημα, με το οποία ζητείται επιπλέον των προβλεπόμενων στο υπο έγκριση καταστατικό, πρόσθετο ποσό σαν εφάπαξ παροχή στους ήδη συνταξιούχους.
Η καταβολή αυτή ζητούν να γίνει με καταστατικές ρυθμίσεις οι οποίες όμως εγκυμονούν κινδύνους για το υπο σύσταση ΝΠΙΔ.
Σας υπενθυμίζουμε μάλιστα ότι στο νέο καταστατικό έχουμε προβλέψει ότι όλοι οι συνταξιούχοι μετά το 1993 οι οποίοι είχαν λάβει μειωμένο ποσό εφάπαξ λόγω του πλαφόν θα εισπράξουν άμεσα την διαφορά και μάλιστα έντοκα.

Επίσης επισημάναμε στον Υφυπουργό την δέσμευση των εργαζομένων μέσα από διαδικασίες Γενικής Συνέλευσης για χορήγηση επιπλέον ποσού αφού όμως δημιουργηθεί το νέο Ταμείο με δυο προϋποθέσεις:
Α) Την κατανομή του ποσού αυτού σε όλους τους συνταξιούχους και
Β) Την έγκριση της απόφασης αυτής από το αρμόδιο Υπουργείο όπως προβλέπει ο νόμος.

Ο Υφυπουργός θεώρησε ότι με την πρόταση αυτή λύνεται με τον καλύτερο τρόπο το θέμα που έχουν θέσει οι συνταξιούχοι.

Έτσι ορίστηκε τελική συνάντηση των εμπλεκομένων φορέων (Σύλλογος, Συνταξιούχοι, Υπουργείο) αύριο Τετάρτη στις 11.30 προκειμένου να υπάρξουν οι οριστικές αποφάσεις και στην συνέχεια να υπάρξει άμεση υπογραφή του Καταστατικού από τον κο Αγγελόπουλο.

Ο Σύλλογος που στέκεται πάντα δίπλα στους παλιούς μας συναδέλφους δείχνει για μια ακόμα φορά την θέληση του για άρση των όποιων διαφωνιών υπάρχουν.

Συναδελφικά
Το Δ.Σ.