04 Μάι 2004

Νέες αλλαγές στο site του Συλόγου

Στην προσπάθειά μας να δημιουργήσουμε έναν διαδικτυακό τόπο ακόμα πιο λειτουργικό στους εργαζόμενους προχωράμε στην σταδιακή αναβάθμιση των ευκολιών αναζήτησης.
Σε πρώτη φάση προχωρήσαμε στην ψηφιοποίηση όλων των εξωφύλλων των δίσκων, των ταινιών και των βιβλίων, έτσι ώστε επιλέγοντας έναν δίσκο, ταινία ή βιβλίο να εμφανίζεται το εξώφυλλό του (απαιτεί λίγο χρόνο αναμονής) και με αυτό τον τρόπο να κάνουμε πιο εύκολη την επιλογή του. Επίσης προστέθηκε και η αναζήτηση ταινίας με βάση αν έχει Ελληνική μεταγλώττιση γεγονός ιδιαίτερα χρήσιμο στις παιδικές ταινίες.
Σήμερα προχωρούμε σε επιπλέον λειτουργίες αναζήτησής τους.

Πιο συγκεκριμένα:
Για την ταινιοθήκη όταν έχουμε επιλέξει μια ταινία, μπορούμε να προχωρήσουμε την αναζήτησή μας με το όνομα του σκηνοθέτη ή το είδος της ταινίας ή την χρονολογία της ή την διαθεσιμότητά της. Π.χ. αν πατήσουμε στο πλήκτρο Διαθέσιμη "ναι" ή "όχι" η αναζήτηση παρουσιάζει όλες τις διαθέσιμες για δανεισμό ταινίες ή το αντίστροφο.
Στο κάτω μέρος της σελίδας πλέον παρουσιάζονται τα πεδία αναζήτησης, ώστε να μην είμαστε αναγκασμένοι αν θέλουμε νέα αναζήτηση, να επιστρέφουμε στην αρχική μας σελίδα.
Αν η αρχική αναζήτηση γίνει με όνομα ηθοποιού πχ: Μερκούρη, τότε η αναζήτηση παρουσιάζει όλες τις ταινίες της ηθοποιού και μπορεί να γίνει επιπλέον αναζήτηση πατώντας πάνω στα ονόματα των υπολοίπων ηθοποιών, έτσι ώστε να εμφανιστούν οι ταινίες που έχει παίξει ο καθένας τους.
Αντίστοιχες λειτουργίες αναζήτησης υπάρχουν και στην δισκοθήκη αλλά και στην βιβλιοθήκη.
Στον τηλεφωνικό κατάλογο των συναδέλφων εμφανίζεται πλέον η ταχυδρομική διεύθυνση εργασίας του κάθε συναδέλφου.
Η επόμενη φάση που θα ολοκληρωθεί στα τέλη του καλοκαιριού θα δίνει την δυνατότητα αναζήτησης με λέξεις σε όλα τα κείμενα της ενότητας Σύλλογος.

Τέλος προκειμένου να κάνουμε ακόμα πιο άμεση και έγκαιρη την ειδοποίηση των συναδέλφων προχωρούμε στην ενημέρωση μέσω κινητού τηλεφώνου με αποστολή sms σε κάθε συνάδελφο, όταν υπάρχει κάτι επείγον ή σημαντικό και πρέπει να ενημερωθούν όλοι άμεσα.

Για τον λόγο αυτό παρακαλούμε όλους τους συναδέλφους -εφ’ όσον το επιθυμούν- να ενημερώσουν για τον αριθμό του κινητού τους τον Σύλλογο είτε μέσω mail ( info@syllogos.gr ), είτε μέσω fax  ( 210-3245908, 210-3299099 ).

Ελπίζουμε ότι οι νέες δυνατότητες θα βοηθήσουν στην ακόμα καλύτερη ενημέρωση των συναδέλφων.
Θα θέλαμε και τις δικές σας παρατηρήσεις για βελτίωση και συμπλήρωση της ιστοσελίδας μας.

Συναδελφικά
                                                                                        Το Διοικητικό Συμβούλιο