22 Απρ 2021

Τώρα είναι η στιγμή για κοινό ψηφοδέλτιο για τις εκλογές του Συλλόγου

Σε λιγότερο από έναν μήνα θα γίνουν οι εκλογές για το νέο Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου μας, σε ένα διαφορετικό περιβάλλον από αυτό που γνωρίζαμε μέχρι πρότινος.

Το ξεπούλημα της Εταιρίας μας από την Εθνική Τράπεζα μας φέρνει αντιμέτωπους με έναν νέο ιδιοκτήτη με άγνωστες - τουλάχιστον μέχρι σήμερα - προθέσεις.

Θεωρούμε ότι σε αυτές τις συνθήκες αυτό το οποίο επιβάλλεται είναι η καθολική συσπείρωση των εργαζόμενων γύρω από τον Σύλλογο.

Θεωρούμε ότι τον στόχο αυτό μπορούμε όλοι και όλες μας να τον υπηρετήσουμε καλύτερα με κοινή κάθοδο όλων των συναδέλφων και όλων των παρατάξεων στις εκλογές.

Ένα ενιαίο ψηφοδέλτιο όλων των εργαζόμενων θα εκφράσει με τον καλύτερο τρόπο την ενότητα όλων μας.

Η παράταξή μας καταθέτει δημόσια αυτή την πρόταση και ζητάει από όλες και όλους τους συνάδελφους να τη στηρίξουν.

Γιατί πιστεύουμε ότι δεν είναι καιρός για παραταξιακά ψηφοδέλτια, αλλά για κοινή προσπάθεια.

Γιατί πιστεύουμε ότι είναι η στιγμή να δείξουμε την ενότητά μας σε κάθε περίπτωση.

Ανοίγουμε τον δρόμο για να ξεπεράσουμε τις διαφορετικές παραταξιακές μας οπτικές μπροστά στο κοινό καλό.

Θέλουμε να ζητήσουμε από όλες και όλους να σταθούν στο ύψος των περιστάσεων.

Οι επόμενοι μήνες θα είναι διαφορετικοί.

Η διαπραγμάτευση για την επόμενη Συλλογική Σύμβαση και τον ΕΚΕ θα γίνει σε άλλο τοπίο.

Αυτό που μέχρι σήμερα ήταν ζητούμενο, τώρα πια επιβάλλεται.

Ο Σύλλογος είναι η δύναμή όλων μας.