18 Απρ 2005

Πλήρης εγγύηση των παροχών του Ομαδικού Συμβολαίου

Εδώ και δύο χρόνια ένα από τα πιο σοβαρά θέματα που απασχολούσε το Δ.Σ. του Συλλόγου ήταν οι επιπτώσεις της εφαρμογής, των Διεθνών Λογιστικών Προτύπων στην Εταιρεία και κατ΄ επέκταση στο ομαδικό μας συμβόλαιο.
Σ' αυτά τα 2 χρόνια τόσο με την προηγούμενη Διοίκηση αλλά κυρίως με την σημερινή βρισκόμασταν σε μια συνεχή και χρονοβόρα διαπραγμάτευση μ' ένα σκοπό από την πλευρά μας  την "ανώδυνη" και θετική εφαρμογή των ΔΛΠ με την πλήρη κατοχύρωση του ομαδικού μας συμβολαίου 2361/4 για όλους τους εργαζόμενους που είναι ασφαλισμένοι σε αυτό.

Ο Σύλλογος χρησιμοποιώντας ειδικευμένους συμβούλους και έχοντας νομικές γνωμοδοτήσεις ενισχυτικές των θέσεών του, χάραξε μια συγκεκριμένη πορεία μ' ένα βασικό και αδιαπραγμάτευτο στόχο. Την διατήρηση του ομαδικού συμβολαίου χωρίς καμιά τροποποίηση των όρων για όλους εμάς που σήμερα υπηρετούμε στην εταιρεία. Ο στόχος αυτός έγινε συμβόλαιο τιμής για το Σύλλογο.
Σ' αυτό το διάστημα των συνεχών διαπραγματεύσεων αποφύγαμε τις ενημερωτικές ανακοινώσεις, θεωρώντας ότι θα έβλαπτε τις διαπραγματεύσεις, μιας και σ' αυτές είχε εμπλακεί και η Τράπεζα. Απλά καλέσαμε σε συστράτευση όλους τους συναδέλφους γύρω από Συλλογικό όργανο.

Η σοβαρή αντιμετώπιση των προβλημάτων που δημιουργήθηκαν με τα Διεθνή Λογιστικά Πρότυπα, καθώς και η γνώση όλων των πτυχών του Ομαδικού Συμβολαίου από την πλευρά μας, η εμπειρία, η σοβαρότητα αλλά και η επιμονή στις θέσεις μας και παράλληλα η βούληση της Διοίκησης  για να βρεθεί μια λύση χωρίς τριβές κ' απώλειες για τους εργαζόμενους, οδήγησαν την διαπραγμάτευση σε απόλυτη επιτυχία που την χαρακτηρίζουμε Ιστορική.

Την Παρασκευή 15/4 υπεγράφη μεταξύ Εταιρίας κ' Συλλόγου το πρακτικό συμφωνίας με το οποίο ομαδικό μας συμβόλαιο 2361/4  κατοχυρώνει πλήρως τις παροχές και του τελευταίου συνάδελφου που υπηρετεί σήμερα στην εταιρεία χωρίς καμιά εξαίρεση μέχρι το τέλος του εργασιακού του βίου.

Το Δ.Σ. του Συλλόγου χωρίς φωνές εντυπωσιασμού όλο αυτό το διάστημα, με μεθοδικότητα και αποφασιστικότητα και κυρίως με σοβαρότητα πορεύεται από επιτυχία σε επιτυχία κατοχυρώνοντας και διευρύνοντας τα δικαιώματα των εργαζομένων στην εταιρεία.

Παράλληλα η υπογραφή της Συμφωνίας αποδεικνύει ότι μπορούμε όλοι μαζί να δίνουμε λύσεις σε κορυφαία θέματα που σημαδεύουν το μέλλον όλων μας.
Τέλος θέλουμε να ευχαριστήσουμε όλους όσους βοήθησαν στην επιτυχία αυτή και  παράλληλα να καλέσουμε όλους τους εργαζόμενους να βοηθήσουν στην καλή πορεία της εταιρείας προς των συμφέρον όλων μας.

Γιατί ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ είναι η δύναμή μας.

Συναδελφικά
Το Διοικητικό Συμβούλιο