23 Ιουν 2005

Ίσες ευκαιρίες για όλους εκτός από τα παιδιά των συναδέλφων

Στην επιτροπή προσλήψεων που συνεδρίασε χθες αποφασίστηκε η διενέργεια διαγωνισμού από το Ανοικτό Πανεπιστήμιο σε συνεργασία με το Εθνικό & Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο για την πρόσληψη 110 υπαλλήλων στις κεντρικές υπηρεσίες της Εταιρίας.
Δυστυχώς ούτε εξετάστηκε, ούτε συζητήθηκε παρά την προσπάθεια του Προέδρου του Συλλόγου να θέσει το θέμα, το πρόβλημα των προσλήψεων των παιδιών των υπαλλήλων.
Ένα θέμα που για τον Σύλλογο είναι θέμα πρώτης προτεραιότητας αλλά και που αντανακλά στις δεσμεύσεις του Γενικού Διευθυντή κ. Σπύρου Λευθεριώτη που έγιναν όχι μόνο με την προηγούμενη εργασιακή του ιδιότητα, αλλά μιας και ο ίδιος προσελήφθη στην Εταιρία μας σαν παιδί συναδέλφου.

Η απάντηση της Διοίκησης στο θέμα αυτό είναι αρνητική αφήνοντας εκτός για μια ακόμα φορά τα παιδιά των υπαλλήλων.

Μας μιλούν για ίσες ευκαιρίες που πρέπει να έχουν όλοι.
Τους απαντάμε ότι όλοι πρέπει να έχουν τόσες ίσες ευκαιρίες, όσες είχαν οι προσλήψεις του κου Παλαιολόγου, μιας και αυτούς ήξερε από την ALFA, αυτούς προτίμησε.

Μας μιλούν για το ότι ο κος Αράπογλου δεν θέλει να ακούει για πρόσληψη παιδιών υπαλλήλων
Τους απαντάμε ότι ο κος Αράπογλου κοιτάζει και καλά κάνει την ανάπτυξη της Εταιρίας μας. Η πρόσληψη των παιδιών θα βοηθήσει ακόμα περισσότερο την ανάπτυξή της και θα δώσει το μεγαλύτερο κίνητρο παραγωγικότητας στους υπαλλήλους της.

Μας λένε ότι είναι πολύ δύσκολο με τις σημερινές συνθήκες που υπάρχουν να προτείνουμε να προσληφθούν τα παιδιά των υπαλλήλων.
Τους απαντάμε ότι οι ίδιες συνθήκες υπήρχαν και πριν ένα μήνα όταν όλοι μας (Σύλλογος και Διοίκηση) συμφωνήσαμε στην πρόσληψη των συναδέλφων γραμματέων γραφείων Ζωής χωρίς κανένα πρόβλημα.

Αν υπάρχει κύριοι της Διοίκησης ΒΟΥΛΗΣΗ, η πρόσληψη των παιδιών μπορεί να προχωρήσει.
Γιατί στο τέλος τέλος αυτό που ζητάμε είναι η πρόσληψη να γίνει με τις ίδιες συνθήκες που θα διαγωνιστούν και οι υπόλοιποι διαγωνιζόμενοι. Να διαγωνιστούν δηλαδή με τα ίδια θέματα και να βαθμολογηθούν με την ίδια αυστηρότητα. Απλά οι 30 - 35 θέσεις από τις 110 να καλυφθούν αποκλειστικά από παιδιά υπαλλήλων.
Το αξίζουν τα ίδια τα παιδιά γιατί έχει αποδειχθεί ότι στα χρόνια λειτουργίας της Εταιρίας τα παιδιά των υπαλλήλων που προσελήφθηκαν στην Εταιρία, ήταν και παραμένουν υποδειγματικοί υπάλληλοι.
Το αξίζουν και οι γονείς τους που προσφέρουν καθημερινά στην Εταιρία και που προσδοκούν μια μέρα τη θέση τους να τη δώσουν στα παιδιά τους για να σταματήσει το άγχος που έχουν για το αν το παιδί θα βρει δουλειά.

Θα επανέλθουμε όσες φορές απαιτηθεί γιατί πιστεύουμε ότι το θέμα πρόσληψη παιδιών υπαλλήλων δεν μπορεί να κλείσει έτσι.
Πιστεύουμε ότι αν ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ το απαιτήσουμε θα γίνει πραγματικότητα.
Εδώ κρινόμαστε όλοι μας. Και η Διοίκηση και ο Σύλλογος.

Συναδελφικά
Το Διοικητικό Συμβούλιο