26 Οκτ 2006

Επερώτηση του βουλευτή του ΣΥΝ Γιάννη Δραγασάκη

Κατατέθηκε χθες στην Βουλή ερώτηση του βουλευτή του Συνασπισμού Γιάννη Δραγασάκη προς τον Υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών σχετικά με την λογοκρισία που επέβαλε η Εθνική Τράπεζα στα μηνύματα ηλεκτρονικής αλληλογραφίας του Συλλόγου μας. Ο Σύλλογος κατά πάγια πρακτική δημοσιεύει αυτούσια την ερώτηση:

ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ
ΓΙΑΝΝΗΣ ΔΡΑΓΑΣΑΚΗΣ
ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ Β΄ ΑΘΗΝΩΝ

Ερώτηση
Προς τον κ. Υπουργό Εθνικής Οικονομίας & Οικονομικών

Θέμα: Λογοκρισία από την Εθνική Τράπεζα στην ηλεκτρονική αλληλογραφία των εργαζομένων στην Εθνική Ασφαλιστική.

Με ανακοίνωσή του ο Σύλλογος υπαλλήλων Εθνικής Ασφαλιστικής καταγγέλλει τη Διεύθυνση Μηχανογράφησης της Εθνικής Τράπεζας (Ε.Τ.Ε.) για την προληπτική λογοκρισία που έχει επιβάλλει στην ηλεκτρονική αλληλογραφία του Συλλόγου των εργαζομένων με τους εργαζόμενους.
Η Διεύθυνση Μηχανογράφησης προέβη στην πρωτοφανή αυτή ενέργεια γιατί "θεώρησε" ότι ο κεντρικός διακομιστής αλληλογραφίας του Συλλόγου (mail server) εμπίπτει στην κατηγορία των "σκουπιδιών αλληλογραφίας" (trash mail) και κάθε μήνυμα του Συλλόγου προς τους συναδέλφους φιλτράρεται από την Τράπεζα και επιτρέπεται η αποστολή του μόνο σε 100 παραλήπτες από το σύνολο των 1.250 με τυχαία επιλογή της Τράπεζας.
Ο Σύλλογος των εργαζομένων, θεωρώντας ότι πρόκειται περί λάθους, προσπάθησε να εξηγήσει το πρόβλημα στους αρμόδιους της Εθνικής Τράπεζας που όμως αρνήθηκαν την προώθηση των e-mails του Συλλόγου στους εργαζόμενους.
Ο Σύλλογος επισημαίνει ότι το αντιδημοκρατικό αυτό κρούσμα έρχεται να προστεθεί στην προληπτική λογοκρισία που εφάρμοσε πρόσφατα η Τράπεζα στους δικτυακούς τόπους των κομμάτων της αντιπολίτευσης, η οποία σταμάτησε μετά από σχετική καταγγελία των κοινοβουλευτικών κομμάτων.
Οι αντιδημοκρατικές αυτές ενέργειες της Εθνικής Τράπεζας προκαλούν εύλογες ανησυχίες και ερωτηματικά δεδομένου ότι, αν και καθημερινά οι εργαζόμενοι της Εθνικής Ασφαλιστικής δέχονται πλήθος "άσχετων" διαφημιστικών μηνυμάτων, αυτά προωθούνται κανονικά από την ασφάλεια της Τράπεζας.

Κατόπιν των ανωτέρω ερωτάται ο κ. Υπουργός:

Θα παρέμβει ώστε να σταματήσει άμεσα η προληπτική λογοκρισία στην ηλεκτρονική αλληλογραφία του Συλλόγου υπαλλήλων της Εθνικής Ασφαλιστικής και να μπορούν να ενημερώνονται ανεμπόδιστα οι εργαζόμενοι από τον Σύλλογό τους;

Αθήνα, 24/10/2006

Ο ερωτών βουλευτής