02 Μαρ 2007

Ενημέρωση του Συλλόγου

Πραγματοποιήθηκε χθες συνάντηση αντιπροσωπείας του Δ.Σ. του Συλλόγου με τον Πρόεδρο και Διευθύνοντα Σύμβουλο της Εταιρίας κο Παλαιολόγο, τον Γενικό Διευθυντή κο Λευθεριώτη και τον Διευθυντή Ανθρώπινου Δυναμικού κο Ζαχαρή με τρία θέματα:

- Συλλογική Σύμβαση Εργασίας
- Αποθεματικά Ομαδικού Συμβολαίου 2361/4
- Χωροταξικό πρόβλημα κεντρικών υπηρεσιών

Στο θέμα της Συλλογικής Σύμβασης συμφωνήθηκε ότι αφού υπάρξουν οι πρώτες επαφές της Ένωσης Ασφαλιστικών Εταιριών με την Ομοσπονδία και διαμορφωθούν οι βασικοί μισθοί του Ενιαίου Μισθολόγιου θα συζητηθεί το επιπλέον ποσοστό που θα δοθεί στους εργαζόμενους της Εταιρίας μας.

Για τα αποθεματικά του Ομαδικού μας συμβολαίου η συζήτηση περιστράφηκε πάνω στην πρόταση του Συλλόγου και στις επόμενες μέρες θα υπάρξει η τελική συνάντηση για την καταγραφή της σχετικής συμφωνίας.
Δεν θέλουμε να γράψουμε σε αυτή την φάση κάτι περισσότερο, για ευνόητους λόγους.

Στο πολύ σημαντικό πρόβλημα του χωροταξικού και κάτω από το βάρος της μαζικότατης συμμετοχής των συναδέλφων στην εκδήλωση του Συλλόγου στον πρώτο όροφο του κτιρίου της Λ. Συγγρού η Διοίκηση δεσμεύτηκε ότι την Τρίτη 6/3/2007 θα παρουσιάσει στον Σύλλογο το τελικό σχέδιο απομάκρυνσης υπηρεσιακών μονάδων από το Κεντρικό στο μικρό κτίριο συνοδευόμενο με συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα ολοκλήρωσης της μεταφοράς.
Παράλληλα συμφωνήθηκε η συμμετοχή εκπροσώπου του Συλλόγου σε όλες τις υπηρεσιακές συναντήσεις για το πιο πάνω θέμα.
Μοναδική λυπηρή παραφωνία η προσπάθεια στελέχους της Διοίκησης να προσπαθήσει να απειλήσει τον Σύλλογο και τους εργαζόμενους με το σαθρό επιχείρημα ότι η εκδήλωση ήταν παράνομη!!!!
Από την πλευρά μας δηλώσαμε ότι οι εκδηλώσεις του Συλλόγου όχι μόνο θα συνεχιστούν αλλά και θα ενταθούν αφ’ όσον την Τρίτη δεν υπάρξει ικανοποιητικό, σαφές και σύντομο πλάνο ελάφρυνσης του προσωπικού των τριών πρώτων ορόφων του κτιρίου και αν δεν ξεκινήσουν άμεσα οι εργασίες διαμόρφωσης στους χώρους του κεντρικού κτιρίου.
Επίσης τονίσαμε στον κο Παλαιολόγο να καλέσει τον εισαγγελέα και την αστυνομία την επόμενη φορά που θα θεωρήσουν ότι παρανομούμε.

Φαίνεται ότι κάτω από την πίεση των εργαζόμενων, αρχίζουν να δρομολογούνται κάποιες λύσεις.
Θα περιμένουμε τις επόμενες μέρες την εξελίξεις για να καθορίσουμε τις δικές μας ενέργειες.
Μέχρι τότε…

ΔΥΝΑΤΑ ΣΤΗΝ ΜΑΧΗ ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟΥ